ÖZGEÇMİŞ

ÖZGEÇMİŞ

 

Cumali ve Elif çiftinin üçüncü çocuğu olarak, 1962 yılında Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi, Gözene köyünde dünyaya gelen Mehmet KARTAL, ilk ve orta öğrenimini Gaziantep’te tamamlar. 1986’da Trabzon KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü bitirir. Aynı yıl, Trabzon Akçaabat’ta (Şinik Ortaokulu) öğretmenliğe başlar.

Askerlik görevini 213.dönem yedek subay olarak Bursa Işıklar Askeri Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni sıfatıyla tamamladıktan sonra, Akçaabat Lisesi’nde göreve devam eder.1997 ‘de Yalova Altınova’ya ataması yapılan KARTAL, burada M. Bülent ÖZYÜRÜK ÇPL, Şehit Osman ALTINKUYU And. Lisesi, Karamürsel And. Lisesi öğretmenliği GÖREVLERİNDE BULUNUR.

Altınova Hürriyet İlköğretim Okulu Müdürlüğü ve Yalova Anadolu Öğretmen Lisesi Kurucu Müdürlüğü yapar.

Sınavla kazandığı Şube Müdürlüğü görevine,2001 yılında Trabzon Maçka ilçesinde başlar. 2014 yılında roatsyonla Trabzon Beşikdüzü İlçe MEM Şube Müdürlüğü görevine atanan KARTAL, Ağustos 2020 'de bu görevdeyken emekliye ayrılır.  Rize-İkizdereli eşi ve iki çocuğu ile mutlu bir yaşam sürdürmektedir.

1995–96/1996–97 öğretim yıllarında KTÜ (Rektörlük)Türk Dili Bölümü adına ücretli öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır.
Beğeniyle izlenen sayısız şiir geceleri düzenleyen KARTAL, Akçaabat Lisesi yayın organı, Lisemizden DAMLALAR dergisini Şemsettin BAYRAM’la birlikte yayınlamıştır.

Akçaabat Haber, Maçka Haber gazetelerinde, Akçaabat’ın Sesi İnternet gazetesinde değişik dönemlerde yazıları yayınlanan KARTAL’ın, fotoğraf sanatçısı Ahmet Can PEPE ile “Karadeniz’den Fotoğraflarla.” adlı belgesel programı bulunmaktadır.

Akçaabat Belediyesinin düzenlediği serbest dalda şiir (2003) ve kompozisyon (2006) yarışmalarında ikincilik ödülleri bulunan KARTAL’ın bazı yayın organlarında yayınlanmış şiirleri ve 2005 yılında yayınladığı KANATLARIM; 2006 yılında yayınladığı KARANLIK MAVİ; 2007 yılında yayınladığı KARANLIĞA SESLENİŞ; 2013 yılında yayınladığı DAHABAŞKA NE DİYEM adlı dört şiir kitabı, 2013 yılında yayınladığı ÖYKÜLERİN IŞIĞINDA YAŞAMA TUTUNMAK adlı, kişisel gelişim; 2018 yılında yayınladığı UZAK ASLINDA YAKINDIR adlı 1993-2018 yılları arasında çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış yazılarının derlendiği kitapları bulunmaktadır.

Şiirin Kartalı adıyla web sitesinde eserlerini yayınlayan Kartal, 2009 yılında, Kültür Bakanlığınca “Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışının 90. Yıl dönümü etkinlikleri” çerçevesinde, GÖZLERDEKİ KIVILCIM adlı oratoryoyu yazıp, yönetip sunmuştur.

Sosyal ve kültürel çalışmalarda aktif rol alan KARTAL, Ziya TAŞKENT, Dr. Alaattin YAVAŞÇA, Erol SAYAN, Sümer EZGÜ, Zekai TUNCA, Pınar KÖKSAL, Mehmet SESKE, Emel TAŞÇIOĞLU, Volkan KONAK, Ferhat GÖÇER... gibi sanatçıların konser programlarında sunuculuk görevi yapmış, bu çalışmalarını, Trabzon Müzik Halkoyunları Derneği, Trabzon KA-FEM, Akçaabat Belediyesi Korosu ve TLYD gibi kurumların çatısı altında gerçekleştirmiştir. KARTAL, sanat dünyasındaki çalışmalarına 2018'de açılan Akçaabat Kültür Sanat Müzik Derneği'nde devam ederken, aynı zamanda Maçka ADD ve Trabzon Karadeniz Yazarlar Birliği Derneği üyeliğini sürdürmektedir. (SAYFA GİRİŞİNDEKİ FOTOĞRAF, AKÇAABAT KÜLTÜR SANAT MÜZİK DERNEĞİ KONSERİNDEN ALINMIŞTIR)

İl düzeyinde edebiyat alanında birçok yarışmada jüri üyeliği görevi yapan KARTAL, şiir alanında emek veren genç şairlerle de bilgi paylaşımı yaparak, kimi yayınlanmış eserlere de danışmanlık katkılarında bulunmuştur.

Çeşitli törenlerde sergilenen küçük piyesleri, diksiyon kitabı çalışmaları, Atatürkçülük; Türkçemizin kullanımı; beden dili ve iletişim konularında sunumları da bulunan KARTAL, meslek yaşantısı boyunca çeşitli plaket ve ödüller almıştır.