25 Eylül 2023, 23:11 tarihinde eklendi

2023 TÜRK DİL BAYRAMI

2023 TÜRK DİL BAYRAMI

         Yalnızca askeri alanda değil, kültürel ve siyasal alanda da büyüklüğünü gösteren Devletimizin Kurucusu, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1932’de kurduğu Türk Dili Tetkik Cemiyetinin 26 Eylül 1932’de başlayan Birinci Dil                  Kurultayının çalışmalarını da yakından izleyerek, “DİL” kavramının bir ulus için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Ortaasya’dan Anadolu’ya yol arkadaşlığı yapan dilimiz, Asya’dan Avrupa ve Afrika kıtalarına uzanan yolculuklarda da ulus olarak birlikte yaşamamızın mayasını oluşturmuştur.

         Türk Dili’nin varlığını korumada Kaşgarlı Mahmut’la başlayan adımlar, Karamanoğlu Mehmet Bey’in fermanı ile devlet katında ilk kez değer bulmuştur.

        Türki-i Basit akımı, milli edebiyatçılar dönemi derken, “Kendi egemenliğini sağlayan Büyük Türk ulusu, dilini de başka dillerin boyunduruğundan kurtaracaktır.” diyen Mustafa Kemal Atatürk ile en üst düzeyde anlamlı adımlara dönüşmüştür.

       Dil Bayramımız Kutlu Olsun. Bağımsız yaşamak için vatan kadar dilimize de sahip çıkmalıyız. Çünkü dil, topraksız vatandır.

                                         

                                                                                                                                                    Mehmet KARTAL

BİR CEVAP YAZ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *